22 Kasım 2017 Çarşamba 16:27
25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü

25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü

Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999 tarihinde 54. Genel Kurul Oturumunda 54/134 sayılı kararı ile 25 Kasımın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesini karar altına alınmıştır. Bu tarihten sonra ülkemizin de aralarında olduğu birçok ülkede 25 Kasım nedeniyle her yıl etkinlikler düzenlenmektedir.

Ayrıca Birleşmiş Milletler 2015 yılından bu yana 25 Kasım’da konuya farkındalık oluşturmak adına “Orange The World” (Dünyayı Turuncuya Boya) adı ile başlatılan kampanya ile 25 Kasım-10 Aralık (Dünya İnsan Hakları Günü) tarihleri arasında birçok ülkede "Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası” gerçekleştirilmektedir.

Bakanlığımız tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında 2017 yılı kampanya sloganı olarak“KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR.” belirlenmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak dezavantajlı konumda bulunan kadınlarımızın korunması, güçlenmesi ve toplumda daha etkin rol alabilmesi için sunduğumuz hizmetlerle destekte bulunmaktayız. Bu bağlamda, aile içi şiddetin önlenmesi ve kadının korunmasına yönelik olarak illerimizde Bakanlığımıza ait Kadın Konukevlerimizin açılışları tamamlanmış olup; ilimizde de 2015 yılı içerisinde faaliyete geçmiştir. Şiddetin önlenmesi ile beraber koruyucu ve önleyici tedbirlerin de etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik olarak, güçlendirici ve destekleyici danışmanlık, rehberlik, yönlendirme ve izleme hizmetlerinin verildiği Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) 2017 yılı Kasım ayı itibariyle faaliyetlerine başlamıştır.

2012 yılında yürürlüğe giren 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında bugüne kadar Afyonkarahisar ilimizde 2789 önleyici tedbir kararı, 56 koruyucu tedbir kararı ve 52 zorlama hapis kararıverilmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak sadece bakım ve tedbir hizmetleri verilmemekte; aynı zamanda ailenin bütünlüğünün korunması ve devamının sağlanabilmesi için sosyal yardım hizmetleri ile ailelere sürekli olarak destek verilmekte ve onların kendilerine yeterli hale gelmeleri sağlanmaktadır. Kadınlarımızın güçlenmesi ve iş hayatına kazandırılabilmeleri için 0-6 yaş grubundaki çocuklarına Müdürlüğümüzce destek hizmetleri sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra genel merkezi Bakanlığımız bünyesinde olan “Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk, Engelli, Yaşlı, Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Sosyal Hizmet Danışma Hattı” üzerinden bilgilendirme ve yönlendirme hizmetlerimiz sunulmaktadır.

Şiddete karşı duyarlılığın, oluşturulacak farkındalığın tüm insanlık için yararlı olacağı açıktır. “Şiddetsizlik” yaşama ve bireye saygıdır. Bireylerin birbirlerinin duygularını ve gereksinimlerini anlamaya dayalı, şefkat ve merhametin olduğu ilişkiler kurabilmek tüm tarafları mutlu edecektir.

Zekai İNAN

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası Etkinlikleri

  • Basın bülteni yayınlanması,
  • Billboardlara, Kamu kurum ve kuruluşları ve uygun olan başkaca yerlere ‘’Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’’ temalı afişlerin hazırlanması ve asılması,
  • Park Afyon AVM’de‘’Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir.’’ Ve ‘’Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’’ temalı bilgi standı kurulması, broşür dağıtılması ve slogan üretilmesine yönelik panoların açılması,

Gün: 23 Kasım 2017

Yer: Park Afyon AVM Giriş Kat (Danışma Karşısı)

Saat:15.30

  • İl müftülüğümüzce 24 Kasım Cuma günü‘’Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’’ temalı vaaz verilmesi,
  • İl Müdürlüğü internet sitesinde ve yerel basında konuya ilişkin haberler yapılması,
  • Muhtarlar ve halkımızın katılımıyla seminer verilmesi,

Konu : Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Katılımcılar : Muhtarlar ve Halk

Gün : 23 Kasım 2017

Yer : Afyonkarahisar Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü

Saat : 14.00

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.