“24 Kasım Öğretmenler Gününü Gönülden Kutluyorum”

Mensubu olmaktan gurur duyduğum ve 36 yıl bu önemli vazifeyi yapmış biri olarak,

AFYONKARAHİSAR 23.11.2021, 17:34
“24 Kasım Öğretmenler Gününü Gönülden Kutluyorum”

“24 Kasım Öğretmenler Gününü Gönülden Kutluyorum”

Mensubu olmaktan gurur duyduğum ve 36 yıl bu önemli vazifeyi yapmış biri olarak, öğretmenlik mesleğini hakkıyla icra eden kıymetli öğretmenlerimizin ve öğretmen adaylarının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden kutluyorum.

Toplumumuzun geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren, onları geleceğe hazırlayan öğretmenlik; çok kutsal bir meslektir. Öğretmenlik mesleğinin ehemmiyeti ile alakalı İstanbul Teknik Üniversitesinde, Hidrolik dersi hocam rahmetli Kazım Çeçen’in bir hatırasını paylaşmak istiyorum. Kazım Çeçen Hocam, 2. Cihan Harbi sırasında doktora çalışmaları için Almanya’nın Başşehri Berlin’de bulunurken, çok dakik ve disiplinli olan hocası bir gün derse vaktinde gelmemiş. 5 dakika, 10 dakika derken yarım saat sonra üstü başı yırtık ve toz duman içinde sınıfa girmiş. Öğrencilerin şaşkın bakışları içinde “Arkadaşlar kusura bakmayın, evim bombalandığı için derse yarım saat geç geldim.” demiş. Kazım Çeçen Hocam, bu hatırasını bize anlattığında hayretler içinde kalmıştım. Bir öğretmenin mesleğine ve öğrencilerine olan saygı ve dakikliği takdire şayan bir durumdur. O günden sonra ben de hem öğretmenlik yıllarımda ders saatlerine, hem de daha sonra Genel Müdürlük ve Bakanlıklarım dönemlerinde toplantı saatlerine büyük ehemmiyet gösterdim ve hala bu konuda çok titizimdir.

Peygamber Efendimiz (Sav), Bedir Savaşından sonra Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri şartı ile esirlerin serbest bırakılacağını buyurmuştur. Hz. Ali (r.a.) "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" demiştir. Bütün bunlar eğitime ve öğretmenliğe verilen ehemmiyetini gayet güzel ifade etmektedir. Bu sebepten dolayı biz de Hükümet olarak eğitime ve öğretmenlerimize büyük ehemmiyet veriyoruz.

Eğitim kalitesini artırmak için büyük düşündük ve çok önemli adımlar attık. Ancak eğitiminde ideal noktaya gelebilmek için;

 • Eğitimde altyapı çalışmalarının tamamlanması,
 • Eğitici seviyesinin artırılması,
 • Öğrencilerimizin teşvik edilerek heyecan ve coşkuyla eğitimlerine hazırlanması.
 • Öğretmenlere yönelik Hizmet İçi Eğitim’in artırılması
 • Eğitimde yenilikçi yaklaşımların olması
 • Derslerde teknolojiyi kullanmaya yönelik çalışmalar yapılması
 • Öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik çalışmalar yapması
 • Öğretmenlerimizin okul zamanı harici de öğrencilerimize rehberlik yapması

hususlarda daha fazla gayret gösterilmesi gerekmektedir.

Hükümet olarak bu hususlarda çok önemli adımlar attık ve son 19 yılda bütçeden en fazla payı eğitime ayırdık. 2022 yılı bütçesinde de eğitime takriben 275 milyar TL gibi büyük bir pay ayrılmıştır. Ülke genelinde eğitimin kalitesini arttırmak için bütün eğitim paydaşlarını bir araya getirecek Milli Eğitim Şurası, 1-3 Aralık 2021 tarihlerinde “Eğitimde Fırsat Eşitliği” temasıyla Ankara’da tertip edilecektir.

Hükümetlerimiz döneminde eğitim konusunda yaptığımız muazzam yatırımlardan Afyonkarahisar’ımız da fazlasıyla payını almıştır. Afyonkarahisar’a son 19 yılda takriben 560 Milyon TL’lik muazzam bir yatırım yapılmıştır.

 • Afyonkarahisar’da 2002 yılında 5.126 olan derslik sayısını 2021 yılında 8.042'ye çıkardık. Böylece derslik başına düşen öğrenci sayısını azaltarak öğrenimi daha verimli hale getirdik.
 • İlimizde 2002 yılında 6.140 olan öğretmen sayısını, 2021 yılında 10.156’ya yükselttik.
 • 2003 yılında başlattığımız Ücretsiz Ders Kitabı Projesi ile öğrencilerimiz ve velilerimizin kitap alma çilesine son verdik. Çocuklarımız artık sınıflarına girdiklerinde kitaplarını sıralarının üstünde buluyorlar. Afyonkarahisar’da 2003-2021 yılları arasında öğrencilerimize takriben 57 milyon TL maliyetinde 27,6 milyon adet ücretsiz ders kitabını dağıttık.
 • Eğitim ile teknolojiyi biz buluşturduk. Bu kapsamda; okullarımıza bilgisayarlar göndererek sınıflarımıza ADSL bağlantısı (internet) sağladık. Bilişim teknoloji sınıfları kurarak öğrencilerimizin eğitim sürecine katkıda bulunduk.
 • Afyonkarahisar’da Fatih Projesi kapsamında; etkileşimli tahta, çok fonksiyonlu yazıcı, doküman kamera ve tablet bilgisayarlar başta olmak üzere öğrencilerimize eğitimine katkı sağlayacak birçok teknolojik aleti okullarımıza gönderdik.
 • “Öğrenmenin yaşı yoktur” prensibiyle çıktığımız yolda 2003-2021 yılları arasında ilimizde 21.527 kişiye okuma ve yazma öğrettik.
 • Dünyada ve ülkemizde devam etmekte olan Covid-19 salgınına karşı; Afyonkarahisar Valiliğimiz ve Afyonkarahisar Belediye Başkanlığımız koordinasyonunda okullarımızda dezenfeksiyon çalışmaları yapılmaktadır.

Afyonkarahisar’da eğitimin seviyesini arttırmak için Sayın Valimizin riyasetinde bir seferberlik başlatılmıştır. İl genelindeki bütün kurum ve kuruluşların eğitime destek vermesi için Sayın Valimiz tarafından talimat verilmiştir. Bütün şube müdürleri, ilimizin eğitim kalitesini yükseltmek için büyük bir gayret içine girmiştir. Netice olarak 2019 yılında ilimiz, ülke genelinde 59. sırada yer alırken, yapılan seferberlik neticesinde 2021 yılında 30’lu sıralara kadar yükselmiştir.

İlimizin eğitim kalitesini daha da arttırarak, ülke genelinde ilk sıralara yükselmek için idarecilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize büyük mes’uliyetler düşmektedir. Afyonkarahisar bu mes’uliyeti hakkıyla yerine getirerek eğitimde yıldız şehir olacağından hiçbir şüphem yoktur.

2023, 2053, 2071 ve 2099 hedeflerimize bizleri taşıyacak olan gücümüz, tarihini bilen, medeniyet değerlerini özümsemiş, dinamik, açık fikirli, üretken, bilgi ve mes'uliyet sahibi nesillerdir. Öğretmenlerimiz, çocuk ve gençlerimizin geleceğe hazırlanmasında üstlendikleri mes'uliyetlerle yarınlarımızı inşa etmektedir.

Ülkemizin 81 vilayetinde, şehir merkezlerinden en ücra köylere kadar her karışında vazifelerini hakkıyla yerine getiren öğretmenlerimizi, kendilerini eğitime ve öğrencilerine adamış olmalarından dolayı gönülden tebrik ediyorum.

Bu vesileyle şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere, ebediyete irtihal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Bu manidar günde öğretmenlik mesleğini hakkıyla icra eden vefakâr, cefakâr öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Yorumlar (0)
banner659
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak 06:20
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:06