“21 Mart Dünya Ormancılık Günü Kutlu Olsun”

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun

AFYONKARAHİSAR 20.03.2021, 14:15
“21 Mart Dünya Ormancılık Günü Kutlu Olsun”


“21 Mart Dünya Ormancılık Günü Kutlu Olsun”

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun "21 Mart Dünya Ormancılık günü münasebetiyle ülkemizde yapılan Ormancılık alanında yatırımlarla alakalı yapmış olduğu değerlendirmeleri ihtiva eden basın açıklaması:

Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz’u ve 21 Mart Dünya Ormancılık Gününü gönülden kutluyorum. Tabiatın tekrar uyandığı ve “Yenigün” manasına gelen Nevruz, Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde köklü ve zengin bir geçmişe sahiptir.

Türkiye Orman Varlığını Arttıran Nadir Ülkelerden Biridir…

Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatmış olduğu Milli Ağaçlandırma Seferberliği neticesinde, ormancılık alanında muhteşem çalışmalara imza atmıştır. Yapılan başarılı çalışmalarla birlikte, toplumumuzda ormana ve ağaca olan ilgi ve alaka daha da artmıştır. Ülkemizde orman alanları dışında, okul bahçeleri, hastane ve sağlık ocağı avluları, ibadethane ve mezarlıklar ile yol kenarları da ağaçlandırmıştır.

Çevreye ve yeşile olan hassasiyetim sebebiyle Bakanlığım döneminde ağaçlandırma alanında geniş düşündük ve bu alanda devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirdik. Yaptığımız gayretli çalışmalar neticesinde Türkiye orman alanını arttıran nadir ülkelerden biri olmuştur. Son 18 yılda takriben 5,5 milyon hektar alanda ağaçlandırma ve ormancılık faaliyeti yürüterek 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk. 2002 yılında ülkemizin orman alanı 20,8 milyon hektar iken, 2020 yılı sonunda 22,9 milyon hektara yükselerek 2,1 milyon hektar orman alanı genişlemiştir. Türkiye’nin orman alanları artarken, orman serveti de %40 artmıştır. 2002 yılında 1,2 milyar m3 olan orman servetini takribi olarak 500 milyon m3 daha arttırarak 1,7 milyar m3’e yükselmiştir.

Türkiye’nin yapmış olduğu muazzam ağaçlandırma ve ormancılık çalışmaları bütün Dünya’nın dikkatini çekmiştir. Dünya Ormancılık Zirvesi düzenli olarak New York’ta gerçekleştirilirken, 2013 yılında ilk defa Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlığı döneminde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Çölleşme ve erozyonla mücadele konusunda Türkiye lider olmuştur. 1970’li yıllarda erozyon yüzünden taşınan toprak miktarı yıllık ortalama 500 milyon ton iken yapılan başarılı erozyon kontrol çalışmaları ile 154 milyon tona düşmüştür. Türkiye bu alanda başta Afrika ülkeleri olmak üzere komşu ülkelere de destek olmuştur. Ülkemizin takdire şayan çalışmaları Birleşmiş Milletlerin dikkatini çekmiş ve 2015 yılında BM Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Toplantısı Ankara’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bendeniz de COP12’nin 2 yıl dönem başkanlığını yaptım.

Bal Ormanı, Şehir Ormanı ve Mesire Yerleri Tesis Ettik…

Arıcılığı geliştirmek ve bal üretimini desteklemek maksadıyla Bakanlığım döneminde ilk defa Bal Ormanları Projesini hayata geçirdik. Son 18 yılda 600 adet bal ormanı tesis ederek bal üretiminde Dünya’da ikinci sıraya yükseldik. Vatandaşlarımızın rahat nefes alacakları ve şehrin stresinden uzaklaşmaları için 135 adet şehir ormanı ve 1.456 adet mesire yeri tesis ettik.

5000 Köye 5000 Orman Projesini Hayata Geçirdik…

Orman köylülerimizin yerinde kalkınmasını sağlamak maksadıyla Bakanlığım döneminde “5000 Köye 5000 Orman Projesini” hayata geçirdik. Bu başarılı proje çerçevesinde ceviz, badem, fıstık çamı, zeytin, iğde, trüf mantarı gibi 38 ayrı eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyduk. Toplam 5.393 köyde 18,4 milyon adet gelir getirici fidan dikerek vatandaşlarımıza ilave gelir sağladık.

Tıbbi ve Aromatik bitkilerin ülke ekonomisine sağladığı katkıyı artırmak ve yeni istihdam alanları oluşturmak maksadıyla Afyonkarahisar’da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Müdürlüğü’nü kurduk. Kekik, defne, adaçayı gibi odun dışı orman ürünlerinin üretimini arttırdık. 2002 yılında 31.000 ton olan odun dışı orman ürünü üretimini 825.000 tona yükselttik.

Korunan Alanlara Gözümüz Gibi Baktık…

Ülkemizin zengin biyoçeşitliliği Avrupa Kıtasının tamamına eşittir. Zengin biyolojik çeşitliliğimizin korumak için Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Veri Tabanını kurdu. Veri tabanına ilk veriyi memleketim Afyonkarahisar’ın endemik türü olan Eber Sarısını ben işledim ve veri girişini başlattık. Şuanda veri tabanında 1.745.000 adet endemik türün girişi yapılmıştır.

Ülkemizin korunan alanlarına gözümüz gibi koruduk. Son 18 yılda ülkemizde korunan alanların sayısı 175’ten 598’e yükseltilmiştir. Alan olarak ise 9,3 milyon dekardan 32 milyon dekara çıkartılmıştır. Ülkemizde milli park sayısı 33’den 45’e, tabiat parkı sayısı 16’dan 247’ye yükseltilmiştir.

Türkiye, Hükümetlerimiz döneminde orman alanında muazzam çalışmalar gerçekleştirdi. Yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları 84 milyon vatandaşımızın takdirini kazanmıştır. Ben bu muazzam çalışmaları gerçekleştiren Orman Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yani kısaca bütün orman teşkilatına teşekkür ediyor, bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın 21 Mart Dünya Ormancılık Gününü tekrar kutluyorum.

Yorumlar (0)
17
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:46
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:23
Yatsı 21:57