1.Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başladı.

Şehrimizin kültürel ve sanatsal değerlerini ön plana çıkarmak ve geleneksel el

AFYONKARAHİSAR 11.10.2019, 17:14
1.Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başladı.

1.Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başladı.

Şehrimizin kültürel ve sanatsal değerlerini ön plana çıkarmak ve geleneksel el sanatlarını yaşatarak ilimizin tanıtımına katkı sunmak amacıyla Valiliğimiz himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde, tüm kamu kurum ve kuruluşları ve ilçelerin desteğiyle hazırlanan Ahmet Şemsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri’nin ilk kısım etkinlikleri başladı.

Festival kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri Afyonkarahisar Belediyesi Mehteranı eşliğinde İmaret Camii önünden Zafer Meydanına Kortej Yürüyüşü gerçekleştirdi.

Daha sonra 10 -13 Ekim'de gerçekleşecek birinci kısmı olan 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Zafer Meydanında yapılan çeşitli etkinliklerle başladı.

Zafer Meydanı’nda düzenlenen açılış programına Vali Mustafa Tutulmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, il müdürleri, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış programında ilk konuşmayı yapan Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır festival hakkında bilgi verdi. Daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Genel Müdürü Okan İbiş festivale ilişkin görüşlerini paylaştı.

Amacımız İlimizi Tanıtmak

Son olarak kürsüye çıkan ve her geçen gün birbirini aratmayacak güzellikte etkinlikler yapıldığını söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Afyonkarahisar’ımız gerçekten güzel bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün birbirini aratmayacak şekilde güzel etkinlikler yapıyoruz ki bu etkinlikler nihayetinde şehrimizin tanıtımına, daha bilinirliğine ve ayrıca kültürel değerlerimizin kuşaktan kuşağa aktarılmasına ve sanatçılarımıza değer verme yönünde yapılan büyük etkinliklerdir. Bunda emeği olan herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Bu tür etkinlikler tek başına yapılabilecek bir etkinlik değildir. Uzun ömürlü bir etkinlik olması dileğiyle birincisi diye başlattık. İnşallah geleneksel olarak devam eder” dedi.

Alternatif Turizmi Geliştirmek Adına Çalışmalıyız

Afyonkarahisar’ımızın potansiyelini tanıtmak adına birçok etkinlik yapıyoruz. Son dönemlerde festivaller, fuarlar, çalıştaylar, sempoyumlar yapıyoruz. Her birinin tek amacı var ilimizi tanıtmak. Turizm önemli gelir kaynaklarından birisi. Toplumlar ne kadar gelişmiş olursa olsun turizmden elde ettiği gelir önemli ve bunun her geçen gün önemi daha da çok artmaktadır. Bizim toplumumuzda değerlerimiz çok fazla. Ancak turizm denilince sadece güneş ve deniz turizmi akla geliyor. Belki yurt dışından çok sayıda insan bu alanda geldiği için bu alan ön planda. Ancak bizim Alternatif Turizmi geliştirmek adına gayret sarf etmemiz, daha çok çalışmamız gerekiyor. Sadece deniz ve güneş Turizmi ile kaldığı zaman bu mevcut değerlerimizi yeterince değerlendiremediğimiz sonucu ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Bu Tür Etkinlikler Şehrimize Artı Değer Katıyor

Konuşmasında sanatçı ve zanaatkarlara sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Afyonkarahisar, iklimlerin kesiştiği yer olması nedeniyle birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin hepsinin kalıntıları şu anda şehrimizde mevcut. Bunların bundan sonraki kuşaklara aktarılması gerekir. Geçmişte belki zanaatkârlarımızın el emekleri ekonomik olarak bir değer ifade edebiliyordu. Zamanla bunlar azaldı ve toplumda yeterince değeri olmamaya başladı. Ancak bizim bu değerlere sahip çıkmamız lazım, bizim bir noktada geçmişimiz ile geleceğimiz arasında ki bağı kuracak olan değerlerdir. O yüzden sanat ve sanatçılara sahip çıkmamız lazım. Ayrıca Şehrimizi marka haline getirmeye çalışıyoruz. Bunu gerek yurt içinde, gerekse Uluslararası alanlarda yer bulmaya çalışıyoruz. Avrupa Termal Kentler Birliği üyeliğine ilimiz geçen yıl kabul edildi. Şu anda bu birliğe Avrupa’da üye olan 40 ilden birisi Afyonkarahisar’dır. Yine UNESCO’ya Yaratıcı Şehirler Ağı’nda gastronomi alanında başvurumuzu yaptık ilk 2 aşamayı geçtik, şu anda son aşama olan değerlendirme aşamasındayız. Ümitliyiz, inanıyorum ki şehrimizi yaratıcı şehirler arasına sokacağız. Bu tür etkinlikler şehrimize ağır ağır sınıf atlatıyor bir üst lige çıkıyoruz. Her etkinlik ilimize artı değer katıyor. Hem kültürel, hem de parasal anlamda artı değer katıyor. Bu etkinlikleri bu açıdan önemsiyoruz. Her gün daha fazlasını yapma gayretindeyiz ve bundan da verim aldığımızı görüyorum. Ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek festivalin açılışı gerçekleştirildi. Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri sanatçı ve zannatkarların, ilçelerin kültürel ve sanatlar değerlerinin ve kurumların tanıtımlarını yaptığı stantları tek tek ziyaret edere incelemelerde bulundu.

Stantlarda yöresel ve şehrimize özgü el emeği eserleri de inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz, stant görevlilerinden detaylı bilgiler aldı.

Yörük çadırını da gezen ve hat sanatını icra eden ustaların eserlerini inceleyen Vali Tutulmaz’ın stant ziyaretlerinin bir bölümünde eşi Fatma Tutulmaz’da kendisine eşlik etti. Çeşitli el emeği eserlerinin yer aldığı stantları ziyaret eden Vali Tutulmaz ve eşi Fatma Tutulmaz’a esnafta yoğun ilgi gösterdi.

Vali Tutulmaz incelemeleri sırasında el sanatını icra eden ustalara da zaman zaman eşlik etti. Ok atan, kirman kullanan, Hacivat ve Karagöz kuklalarını oynatan Vali Tutulmaz ebru sanatını yapan ustaya da yardımcı oldu.

Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:08
Öğle 12:47
İkindi 15:47
Akşam 18:16
Yatsı 19:33