“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun”

Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun

AFYONKARAHİSAR 18.05.2021, 16:11
“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun”

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun”

Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanı, Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yapmış olduğu basın açıklaması

Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 102. sene-i devriyesini kutluyoruz.

30 Nisan 1919 tarihinde Sultan Vahdeddin tarafından Mustafa Kemal Paşa; Samsun ve çevre vilayetler için Dokuzuncu Ordu Müfettişliği ’ne tayin edilmiştir.

Sultan Vahdettin’in Mustafa Kemal Paşa’yı bu görevle vazifelendirmesi;
Mondros Mütarekesi’nin güvenlik gerekçeleri ile müttefiklerin memleketin herhangi bir yerini işgal hakkı tanıyan 7. Maddesine göre işgal girişimlerinin olmasının engellenmesi gayesini taşımaktadır. Sultan Vahdettin yeri geldiğinde Mustafa Kemal Paşa’nın emrindeki güçlerden de istifade etmeyi ve müttefiklerle yapılacak barış görüşmelerinde arkasında bu gücün varlığını hissettirmeyi gaye edinmiştir.

Bu minvalde Gazi Mustafa Kemal Atatürk 16 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Gemisiyle yola çıkarak Kurtuluş Savaşımızın fiili başlangıcı olan 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ulaşmıştır.

İstiklal Harbimizin başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs 1919’da aziz milletimiz, kendi özgür iradesine, istiklal ve istikbaline her şartta sahip çıkacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile bütün vatan sathına yayılmıştır.

Samsun’da yakılan istiklal meşalesi, milletimiz için bağımsızlığın müjdecisi olmuş; birlik ve beraberlik içerisinde, azim, cesaret, kararlılık ve inançla verilen o eşsiz mücadele, bilahare Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır.

Sevgili Gençler;

Geçmişimizden aldığımız güç ve ilhamla 2023, 2051, 2071 ve hatta 2099 hedeflerimize ilerlerken en büyük güvencemiz sizlersiniz.

Bu aziz vatanın ecdadımızdan bizlere emanet olduğunun idraki içinde, tarihimize ve değerlerimize sadakatle sahip çıkarak, ülkemizi hep birlikte daha huzurlu günlere taşımanın gayreti içinde olacağınıza inanıyorum.

Ülkemizi yeni ufuklara sizin fikirleriniz, sizin buluşlarınız, sizin düşünceleriniz, sizin azim ve kararlılığınız taşıyacak.

Bu düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, başta gençlerimizin olmak üzere bütün vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.

Prof. Dr. Veysel EROĞLU

Yorumlar (0)
22
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 19 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:26
Öğle 13:04
İkindi 16:59
Akşam 20:33
Yatsı 22:16