112 Tarihi Konak Törenle Açıldı

Afyonkarahisar'ın ilk yerleşim yerinde 2. etap sokak sağlıklaştırma çalışmaları tamamlanan 112 tarihi konak için açılış töreni düzenlendi.

AFYONKARAHİSAR 25.11.2021, 15:26
112 Tarihi Konak Törenle Açıldı

112 Tarihi Konak Törenle Açıldı

Afyonkarahisar'ın ilk yerleşim yerinde 2. etap sokak sağlıklaştırma çalışmaları tamamlanan 112 tarihi konak için açılış töreni düzenlendi.

Kale eteklerini süsleyen ve Afyonkarahisar’ın ilk yerleşim yeri olan alanda sokak sağlıklaştırma çalışmaları hızla devam ediyor. 17 Milyon TL yatırım bedelli 112 tarihi konak için Vali Gökmen Çiçek, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve diğer ilgililerin katılımıyla açılış töreni düzendendi.

Törende öncelikle tarihi konaklar ve bölgede yürütülen çalışmalar konusunda Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek bilgiler verdi.

Kendi İçlerinde Uyum Yakalayan Şehirlerin Önü Açıktır

Daha sonra konuşan eski Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “Bilim inşaları derki dünyanın en eski yerleşim yeri olarak iki bölge var. Bunlardan ilki Mezopotamya, diğeri ise Anadolu toprakları. Bu toprakların, bu güzel coğrafyanın her bir köşesinde ya ölümsüz bir anı var, ya tarihi bir eser var ya da geçmişi canlandıran önemli bir değer var. Üzerinde yaşadığımız bu coğrafya adeta bir açık hava müzesi gibi. Ecdadımız bizlere çok değerli eserler bırakmışlar. O eserlere sahip çıkmak, yeniden yaşanır ve kullanılır hale getirmek gerekiyor. Afyonkarahisar’ı bir kelime ile tarif etmek gerçekten çok zor. Böylesine zengin kültüre sahip bir ilde bu güzellikleri ortaya çıkarmak sizlere düşüyor. Şehirlerin gelecekleri, o şehirde yaşayanların ufukları ile doğru orantılıdır. Ufukları varsa, kendi içlerinde bir uyum yakalamışlarsa, o şehirler önü açıktır. Afyonkarahisar’da bu uyum var ve bu uyumda başarıyı getiriyor” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar’ı Her Alanda En İyi Noktaya Taşıyacağız

Daha sonra konuşan Vali Gökmen Çiçek: “Bizim çok önem verdiğimiz, çok heyecanlandığımız bir proje. Biz bu şehre gizemli şehir diyoruz. Tarihi Afyonkarahisar kalemizin eteklerinde bulunan tarihi konaklarımızı canlandıran bu proje gerçekten bizim için çok değerli. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Gece gündüz ne zaman arasam ya burada bir konağın yanında ya da bir inşaatın çalışmaları takip ediyor oluyor. Burayı bambaşka bir yer haline getirdi. Muhtarlarımızla birlikte burada çok farklı bir sinerji oluştu. Burası bizim için değerli bir yer. Ulu Cami, Mevlevihane başta olmak üzere tarihi alanları içerisine alana bir yer. Hep birlikte el ele vererek Afyonkarahisar’ı her alanda en iyi noktaya taşıyacağız” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, rengârenk görüntüleriyle hayran bırakan tarihi konaklar incelendi.

Yorumlar (0)
banner659
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 06 Aralık 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06