10.11.2018, 03:10

10 KASIM

10 KASIM

Başbuğ Atatürk. Bugün aramızdan ayrılışının 80 nci yılı.

Senin kurduğun Cumhuriyet 95 yaşına bastı. Yaptığın inkılaplar, tohumunu ektiğin fikirler ve eserler Büyük Türk Milletine ve en büyük eserin Türkiye Cumhuriyetine ışık tutmaya devam ediyor. Yalnız aramızdan ayrılışının 80 nci yılında bugün çok daha iyi anlıyoruz ki;

“Yurtta sulh, cihanda sulh” derken, nasıl bir coğrafyada yaşadığımızı ve bu coğrafyaya bir ateş düştüğünde hepimizin yanabileceğimizi..

Bugün çok daha iyi anlıyoruz ki;

“Cumhuriyet fazilettir, benim en büyük eserim cumhuriyettir” derken, çağın en modern ve bize en uygun sistemini tesis etmiş olmanı ve bu sayede birçok badireyi atlatmış olmamızı..

Bugün çok daha iyi anlıyoruz ki;

"Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır." derken din kisvesi ile ortaya çıkan madrabazların başımıza ne tür işler açabileceğini..

Bugün çok daha iyi anlıyoruz ki;

“Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla olur.” derken her ekonomik sıkıntılarda düşmanlarımızın insafsızlığını ve vahşiliğini..

Bugün çok daha iyi anlıyoruz ki;

“Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” derken milli eğitime önem verdiğimizde yaşadığımız yükselmeyi, eğitimi zafiyete uğrattığımızda yaşadığımız badireyi..

Bugün çok daha iyi anlıyoruz ki;

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” derken seni şekilcilikle anmanın sana ve millete ne büyük hıyanet olduğunu, seni yaşatmak için fikirlerini yaşatmamızın gerektiğini..

Bugün çok daha iyi anlıyoruz ki;

“Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.” derken bizi sahte mürşitlerden nasıl korumak istediğini..

*

Bugün aramızdan ayrılışının 80 nci yılı. Seni rahmet ve özlemle anıyoruz. Yolun yolumuzdur. Sen rahat uyu..

Yorumlar (0)
banner632
banner633
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:14
Öğle 12:47
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:27