İl Koordinasyon Kurulu  Toplandı
İl Koordinasyon Kurulu  Toplandı

İlimizdeki yatırımların ve yapımı devam etmekte olan iş ve işlemlerin koordineli bir şekilde sürdürülebilmesi için kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla İl Koordinasyon Kurulu Valimiz Aziz Yıldırım’ın başkanlığında toplandı.
 
Valilik B Blok toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Valimiz Aziz Yıldırım’ın yanı sıra İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Yatırımcı Kuruluşların Bölge ve İl Müdürleri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Valimiz Yıldırım; “Koordinasyon toplantıları kalabalık olarak gerçekleştiriliyor ama adından da anlaşılacağı gibi asıl amacı kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlayabilmektir. Koordinasyonu gerektiren konularda arkadaşlarımız, hangi kurumdan nasıl bir koordinasyon gerektiğini, nasıl bir yardım ihtiyacı olduğunu özellikle sunumlarında belirtirlerse bunun çok daha uygun olacağını düşünüyorum. Koordinasyon çok önemlidir, çünkü bir elin nesi var, iki elin sesi var diyor eskilerimiz. Bizlerde bu düşünceden hareket ederek kurumlar arasındaki diyaloğun, yardımlaşmanın, koordinasyonun çok önemli olduğunu biliyoruz. Kurumlar kendi güçlerini gösterdiklerinde de ne kadar güzel işler çıktığını hep birlikte pek çok faaliyette görüyoruz. Bunu en son kış tedbirleri gurubunun çalışmalarında defalarca gördük. Ben burada kurum amirlerinin nezdinde tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız çok güzel çalışmalar çıkarıyorlar. Karayolları,  112 Acil, AFAD, Özel İdaremiz ve ekipleri, DSİ, Meteoroloji ve unuttuğum bütün arkadaşlarımız dahil hepsi çok güzel işler çıkarttılar. Hep birlikte olma ile ne kadar güzel hizmetin yürütüldüğünü Emniyetimiz ve Jandarmamız ile hep birlikte gördük. Hepsine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Valimiz Yıldırım konuşmasının devamında; İI Koordinasyon Kurulunun değerli üyeleri 2017 Yılının Birinci Donem İI Koordinasyon Kurulu Toplantısına hoş geldiniz. Toplantıyı tüm kuramlara ve ilimize faydalı olması dileğiyle açıyorum. 2016 yılı sonu itibariyle ilimizdeki kamu yatırımlarının proje sayısı 1.021'dir. Toplam proje bedeli 4 milyar 495 milyon 457 bin 915 TL olup, önceki yıllar harcaması 1 milyar 722 milyon 129 bin 271 TL, 2016 yılı ödeneği 989 milyon 358 bin 528 TL ve dönem sonu harcaması 765 milyon 394 bin 650 TL'dir. Buna göre yatırımlarda % 77 nakdi gerçekleşme, % 55 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
 
İlimizdeki yatırımcı kuruluşlardan 2016 yılı ödeneğinden en fazla pay alan üç kuruluş ise sırasıyla şöyledir; 227 milyon 297 bin 905 TL ile Isparta Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü birinci sırada, 190 milyon 126 bin TL ile Konya Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü ikinci sırada, 115 milyon 178 hin 260 TL ile Eskişehir İller Bankası A.Ş Bölge Müdürlüğü üçüncü sıradadır. Kamu yatırımlarının sektörel dağılımına bakıldığında ise en fazla ödenek 337 milyon 596 bin 894 TL ile ulaştırma sektörüne aittir.  Onu 253 milyon 318 bin 228 TL ile Tarım (Orman) sektörü takip ederken, 150 milyon 859 bin 377 TL ile Eğitim (Kültür-Spor) sektörü üçüncü sırayı almıştır. Dönem sonu harcamalarda ise 227 milyon 297 bin 905 TL ile Isparta Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü birinci sırada yer almıştır.185 milyon 257 bin TL ile Konya Karayolları 3.Bölge Müdürlüğü, üçüncü sırada ise 65 milyon 868 bin 902 TL ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü yer almıştır.
 
Tüm Yatırımcı Kuruluşların önceki yıllarda yapmış oldukları özverili çalışmalarının devam edeceği kanaatiyle, emeği geçen herkese teşekkür eder, çalışmalarının devamını diliyorum.“ dedi.
Koordinasyon toplantısının devamında kurum amirleri tarafından yatırım çalışmaları ve faaliyetleri hakkında sunumlar yapıldı. Valimiz Aziz Yıldırım DSİ yatırımlarının sunumu sırasında ilimize sonsuz desteği olan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na saygılarını arz etti.
 
Daha sonra Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü sunumu sırasında AKÜ kavşağı için gerekenlerin yapılması talimatını veren Valimiz Yıldırım; “Kaza diye bir şey yoktur. Tedbirsizlik vardır ve hiçbir yatırım ve masraf insan hayatından önemli değildir. Bu konuda hassas olalım.” dedi.
 
Toplantı yatırımcı kurum ve kuruluşların kendi alanlarında yaptığı iş ve işlemler hakkında bilgiler verilmesi ile yatırımlara dahil olan kurum ve kuruluşlarda bütünlüğün sağlanması hakkında görüş birliği yapıldı.
 
Daha sonra toplantı gündemindeki konular görüşülerek toplantı sona erdi
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.